Genel KonularSınav İlanları

Bakan Koca’dan Yabancı Hekim Açıklaması

Ticaret Gazetesi Ankara Temsilcisi Seda GÖK’ü makamında kabul eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gerek toplum sağlığı gerekse sağlık ekonomisine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya ”Şehir hastanelerinde yabancı hekimlerin görev alması da planlanıyordu. Bununla ilgili düzenleme yaptınız mı?” şeklinde soru yöneltildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ”Şehir hastaneleri bulundukları bölgenin en son noktada hizmet veren sağlık üsleri olmalı diyoruz. Hastanın artık oradan başka bir yere sevk edilmediği hastane yapısı olsun istiyoruz. Bu anlamda şehir hastanelerini sadece kamu özel sektör eliyle yapılmış hastaneler olarak da tanımlamak istemiyoruz. Fonksiyonel olarak bulunduğu bölgede en son noktada, insan kaynağı, fiziki şartları, branş çeşitliliği ile hastanın başka bir kuruma sevk edilmediği nitelikteki bölgesel hastaneler kompleksinin adı şehir hastanesi olsun istiyoruz.Örneğin; Yapılan Erzurum Şehir Hastanesi ve Van Bölge Hastanesi gibi…

Şehir hastanelerini de bu çerçevede gerektiğinde performansını farklı kıldığımız, mükemmeliyet merkezleri ve nitelikli insan kaynağımız ile farklılık oluşturduğumuz, sağlık turizmi içinde önemli bir potansiyel oluşturduğumuz hastanelerin adı şehir hastaneleridir. Dolayısıyla bu şehir hastanelerinde üniversiteler ile işbirliği içinde olabilir. Birden fazla üniversite ile işbirliği içinde olabilir.

Bununla ilgili bir kanun maddesi çıktı. Bilkent Şehir Hastanesi’nde; Ankara, Hacettepe, Yıldırım Beyazıt, Gazi Üniversitesi’nin nitelikli gördüğümüz birçok birimi bir arada şehir hastanesi ile işbirliği ile yol alabiliriz. Onun önü açıldı.Mükemmeliyet merkezlerinde; özellikle nitelikli işleri yapan insan kaynağı ile özel sektörde veya üniversitede veya dışarıda çalışanı yeri geldiğinde o nitelikli mükemmeliyet merkezinde çalıştırabilmenin de önü açıldı.

Özel sektörde ya da muayenesi olan bir hekime bu anlamda bize katkısı olacaksa özellikli bir yaklaşımı olacaksa haftanın belli günleri ya da belli müdahaleleri belli zaman diliminde yapmak için de sözleşme yapmanın önü açıldı.Yurtdışında benzer mükemmeliyet merkezlerinin sayıları fazla.

Yurtdışındaki bu merkezler ile ilişkisi olan yapılar olsun istiyoruz. Yurtdışında o hekimlerin gerektiğinde burada özellikli-nitelikli işlem için devrede olduğu bir yapının önü açık.Bu şu demek değildir; hekim eksiğimiz var, dışarıdan yabancı hekim getirelim. Bu anlamda değil. Nitelikli, özellikli işlemleri mükemmeliyet merkezlerinde yapmak üzere işbirliklerinin arttığı bir yapının önü açıldı. Orada sorun yok.” dedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

memurilkhaber.com

memurilkhaber.com; sadece memurları ilgilendiren haberleri ziyaretçilerine sunmayı amaçlamakta olup güncel ve ülke gündeminden haberleri de ziyaretçileri ile paylaşmaktadır. Haber göndermek için lütfen bize ulaşın linkini kullanın.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: